Baikal Sailing Week

Share

W dniach 31 marca - 8 kwietnia na jeziorze Bajkał na Syberii w Rosji odbywa się seria regat pod nazwą Baikal Sailing Week. Zapraszamy do relacji.

Ponad 60 bojerowców w klasie DN z 12 krajów: Rosji, Polski, Litwy, Łotwy, Szwajcarii, Austrii, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Szwecji Rywalizowało w trzech regatach: Pucharze Azji, Międzynarodowych Mistrzostwach Rosji oraz Pucharze Bajkału.

DSC 1210 2W tym samym czasie  26 zawodników w klasie Ice Optimist (25 Rosjan i jeden Polak) walczyło o zwycięstwo w dwóch imprezach: Mistrzostwach Rosji oraz Pucharze Bajkału.

Już po około piętnastogodzinnej podróży po przyjeździe na miejsce okazało się, że warunki lodowe pozostawiają wiele do życzenia. Po rzadkich w tym regionie opadach śniegu i roztopach do na lodzie pojawił się tzw. "bruk”, który skutecznie niszczył sprzęt: łamał sektory, rozkręcał wszystkie możliwe połączenia śrubowe. Organizatorzy z trudem odnajdowali akweny względnie równego lodu, na którym można było rozstawić trasę regat. Dojazd do niej zajmował czasami zawodnikom nawet godzinę.

Pierwszą imprezą w klasie DN był Puchar Azji. Dwudniowe regaty rozegrały się już po trzech wyścigach w bardzo niestabilnych warunkach mocno porywisty, wiejący z różnych kierunków (zmiany nawet po 90 stopni w każdą stronę) wiatr. Ta impreza zapowiedziała dominację Polaków na syberyjskim lodzie. W pierwszej dziesiątce uplasowało się siedmiu Polaków! Zwyciężył Jarek Radzki, P431 (KKS Warmia Olsztyn) przed Łukaszem Zakrzewskim P155 (MKŻ Mikołajki), Markiem Stefaniukiem P107 (MBSW Giżycko), Andrzejem Daleckim P180 (LKS Charzykowy) i Tomaszem Zakrzewskim P55 (MKŻ Mikołajki).

Następnie w nocy przyszedł słynny Bajkalski wiatr fenowy – Sarma. Silny, dochodzący do 150km/h wiatr schodzący z gór, które mają od 1400 do 2800m npm zniszczył kilka bojerów stojących na lodzie  oraz nawiał na lód w okolicach brzegu wielki ilości piachu, traw a nawet małych kamieni.

Międzynarodowe Mistrzostwa Rosji rozegrały się w kolejne dwa dni, podczas których udało się rozegrać jeden wyścig dna pierwszego (słaby i kręcący wiatr) oraz 5 wyścigów przy silnym wietrze wiejącym z siłą od 8 do 15m/s. W tych warunkach bojery latały z prędkościami w granicach 100km/h.

W top 10 znalazło się 6 Polaków. Mistrzem Rosji został Łukasz Zakrzewski P155 (MKŻ Mikołajki) wygrywając z Jarkiem Radzkim, P431 (KKS Warmia Olsztyn) i Tomaszem Zakrzewskim P55 (MKŻ Mikołajki).

DSC 1093 2W tym samym czasie na tej samej trasie startowali zawodnicy do 16 r.ż, w klasie Ice-Optimist w Mistrzostwach Rosji. Wyjątkowo trudne warunki sprawiały, że wielu z zawodników nie kończyło wyścigów wywracając się, niszcząc sprzęt, rwąc żagle. Po 10 wyścigach ostatecznie zwyciężyłą Polina Artiukh, R741 z Władywostoku (6. Miejsce na tegorocznych Mistrzostwach Świata) przed Władimirem Szilosnowem R55 z Irkucka. Jedyny obcokrajowiec w stawce, Polak, Jurek Sukow, P346 (YKP Gdynia) ostatecznie uplasował się na 13. pozycji.

Po dniu przerwy wystartowała ostatnia z imprez: tradycyjne regat o Puchar Bajkału. Przy słabym wietrze rozegrano po 5 wyścigów w każdej z klas. W klasie DN zwyciężył Jarek Radzki, P431 (KKS Warmia Olsztyn) przed Łukaszem Zakrzewskim P155 (MKŻ Mikołajki) i Olegiem Vasilievem, R1 (St. Petersburg, Gasprom Sailing Team). W klasie Ice Optimist zwyciężył Jurek Sukow, P346 (YKP Gdynia) przed Władimirem Szlinosowem R55 (Irkuck) i Katią Vasilievą R179(St. Petersburg).

Baikal Icesailing Week to ostatnia bojerowa impreza w sezonie 2016/2017.

Teraz tylko 7 miesięcy do rozpoczynających sezon All Saints Regatta w Finlandii.

Tekst: Jerzy Sukow

Foto: Tomasz Zakrzewski

Wyniki regat:

icon Puchar Bajkału 2018, A, B, Ice Opti (147.38 kB)

icon Puchar Azji 2018, A, B (73.12 kB)

icon Międzynarodowe mistrzostwa Rosji 2018, A, B (106.11 kB)

icon Youth Ice Optimist Championship, Bajkał 2018 (207.23 kB)

 

MMR

Zdjęcia:

ZDJĘCIA JACEK KWIATKOWSKI