W dniach 6-7 lutego 2019 na Zalewie Siemianowskim odbyły się mistrzostwa świata juniorów w klasie DN i IceOptimist.

80 zawodników z 8 państw:  Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji oraz z Węgier. Mistrzów świata w każdej z klas poznaliśmy po rozegraniu kompletu siedmiu wyścigów.

W klasyfikacji generalnej klasy DN złoty i tytuł mistrzoswski wywalczył Estończyk Rasmus Maalinn C-20 (9 pkt.). Wicemistrzostwo świata wywalczyła pierwsza z Polaków Zuzanna Rybicka P-119 (17 pkt.),  a brąz na remisie przypadł Rosjaninowi Antonowi Didenkto R-166.

W klasyfikacji kobiet mistrzynią świata została Zuzanna Rybicka (17 pkt.), srebro wywalczyła Aleksandra Chmielewska (121 pkt.), a brąz trafił do Laury Banach (141 pkt.).

W klasie IceOptimist walka była zacięta do samego końca. Całe podium skończyło z równą ilością punków, a to oznacza, że o  ostatecznej kolejności decydował wynik bezpośrednich pojedynków pomiędzy zawodnikami. Mistrzem świata został trzynastoletni Estończyk Andrias Sepp C-3, za nim również Estonka Lisbeth Tagu 1581. Brązowy medal w klasie IceOptimist wywalczył Polak Mateusz Gigielewicz latający z numerem na żaglu P-89 i trenujący w klubie Giżycka Grupa Regatowa.

W klasyfikacji kobiet IceOptimist mistrzynią została Estonka Lisbeth Tagu C-1, za nią najlepiej latająca Polka w klasie IceOptimist Aniela Graczyk P- 1581, /tak tak, to córka tegorocznego mistrza Polski DN Seniorów, widocznie ma to w genach, co pokazała zaskakując nawet ojca podczas pierwszego wyścigu gdy przyleciała pierwsza na metę/. Trzecia z dziewczyn była Liwia Liszkiewicz P-334 z KKS Warmia.

Dodać można, że warunki pogodowe był optymalne. Drugiego dni było nawet słonecznie. Wiatru nie zabrakło, choć były momenty bardzo słabnące i przez cały dzień były mocne zmiany kierunku, a w takim wypadku jest przestawiana linia startu, co oczywiście wydłuża czas spędzony na lodzie, bo opóźnia start do następnych wyścigów.

Dorota Dajkowska
Vector Sails Racing Team

Wyniki:

pdf 2019 MŚ J Final (701 KB)

pdf 2019 MŚ Ice Opti (699 KB)

Relacja z FB Zuzi:

Jupi! Dzisiaj zakończyły się Mistrzostwa Świata Juniorów, w których zajęłam 2 miejsce w kl. generalnej i 1 miejsce w kl. kobiet 🏆
To świetne pożegnanie z wiekiem juniorskim, a zarazem udane tegoroczne przywitanie z wiekiem seniorskim 😜
W tym roku dostałam baaardzo dużo wsparcia od wielu osób i chciałabym wszystkim bardzo serdecznie podziękować. Super się startuje mając takich wspaniałych kibiców, jak Wy.

Podsumowanie moich wyników w sezonie 2018/19:
🥇msc. w kat. kobiet, Mistrzostwa Europy
🥈msc. w kat. kobiet, Mistrzostwa Polski Juniorów
🥈msc. w kat. open, Mistrzostwa Świata Juniorów
🥇 msc. w kat. kobiet, Mistrzostwa Świata Juniorów
Mistrzostwa Europy Juniorów, po pierwszym dniu jestem na prowadzeniu wśród kobiet i na drugim miejscu w kl. open. Trzymajcie kciuki, jutro decydujące wyścigi