Jarosław Radzki, Foto: Gwidon Libera

Jarosław Radzki wywalczył złoty, a Tomasz Zakrzewski srebrny medal mistrzostw Europy w bojerowej klasie DN, które w dniach 23-25 stycznia odbyły się na jeziorze Śniardwy. Z kolei mistrzynią Europy w kategorii kobiet została Zuzanna Rybicka. Bazą regat były Mikołajki, a na starcie stanęło 119 zawodników z 17 krajów.

Zanim rozpoczęła się rywalizacja na lodzie zawodnicy musieli pokonać prawie 2000km za sprawą decyzji o rozegraniu ME na lodzie okalającym estońską wyspę Saaremaa. Tuż po przyjeździe okazało się, że pojawił się nieprognozowany opad śniegu, który wymusił przeniesienie imprezy na jezioro Śniardwy.

Pierwsze dwa dni to rywalizacja przy słabym i bardzo słabym wietrze, czasami na granicy poruszania się ślizgów po chropowatym i przyprószonym śniegiem lodzie. W tych warunkach rozegrano 4 biegi, po których uformowała się grupa sześciu zawodników z medalowymi szansami. Dzień trzeci rywalizacji przebiegał w wietrze 6m/s przy delikatnym opadzie śniegu formującego małe zaspy i każdy z trzech rozegranych tego dnia wyścigów zmieniał kolejność na podium, aż do ostatniego wyścigu ustalającego ostateczną kolejność medalową. Rzadko trafiają się regaty z taką dramaturgią.  Tytuł mistrzowski wywalczył Jarosław Radzki (KKS Warmia Olsztyn), dla którego złoto ME jest pierwszym w karierze medalem w regatach rangi kontynentalnej. Srebrny medal trafił to Tomasza Zakrzewskiego (MKŻ Mikołajki), a brązowy do Mihkela Koska z Estonii. W pierwszej dziesiątce uplasowało się siedmiu Polaków.

Złoty medal w kategorii kobiet wywalczyła Zuzanna Rybicka(CHkŻ Chojnice), która dzięki rewelacyjnej jeździe pierwszego dnia jako jedyna kobieta zakwalifikowała się do grupy A i w ten sposób od samego początku rywalizacji zapewniła sobie zwycięstwo.

Wyniki:  pdf Mistrzostwa Europy 2019 (46 KB)

W połowie tygodnia pojawi się pełna galeria zdjęć autorstwa Gwidona Libery oraz wideo Piotra Tomkowskiego.

A już za tydzień bardzo duża szansa na rozegranie międzynarodowych mistrzostw Polski.