Bojerowe Mistrzostwa Świata klasy DN

W USA rozpoczęły się Bojerowe Mistrzostwa Świata klasy DN. Regaty są rozgrywane na jeziorze Indian w stanie Ohio. Z Polski na mistrzostwa pojechało 9 zawodników. Nie pojechał nasz czołowy zawodnik i 11-krotny mistrz Świata, Karol Jabłoński. Karol jest na treningach z polską, żeglarską kadrą olimpijską. Natomiast nie zbrakło dwukrotnego mistrza świata, Tomasza Zakrzewskiego z MKŻ Mikołajki, Michała Burczyńskiego dwukrotnego mistrza świata z AZS UWM Olsztyn oraz aktualnego mistrza Europy Jarka Radzkiego z KKS Warmia Olsztyn.

W mistrzostwach startuje 100 zawodników z 10 krajów.

Wyjazd zaczął się bardzo nieszczęśliwie. Do Stanów nie dotarł sprzęt bojerowy nadany z Polski. Bałagan na lotnisku w Paryżu i awaria samolotu spowodowały, że zawodnicy mogliby jedynie kibicować „z brzegu” tym mistrzostwom. Jednakże solidarność innych bojerowców zadziałała i nasi zawodnicy startują na pożyczonych bojerach mając przypadkową składankę sprzętu różnych zawodników. Tu trzeba powiedzieć, że bojer i jego wyposażenie jest dostosowane do danego zawodnika, do jego wagi oraz stylu żeglowania. Wyobrazić można sobie naszych skoczków narciarskich skaczących na pożyczonych nartach w nieswoich kombinezonach. Dla dwóch naszych zawodników, Łukasza Zakrzewskiego oraz Darka Kardasia zabrakło sprzętu i ci zawodnicy mogę jedynie wspierać kolegów i im kibicować.

Po dwóch dniach zawodów Polacy są na czołowych miejscach. Na pierwszym Michał Burczyński, na drugim Jarek Radzki, na trzecim Tomasz Zakrzewski oraz na piątym Robert Graczyk z MKŻ Mikołajki. Jest to niesamowity sukces biorąc pod uwagę, że startują na pożyczonych bojerach wyposażonych w dość przypadkowe sprzęty.

Michał Burczyński ma już w praktyce złoty medal gdyż ma odbyć się dzisiaj już tylko jeden bieg mistrzostw a pozycja

Już jest prawie pewne, że Michał Burczyński znów został mistrzem świata. Na razie jeszcze nieoficjalnie, ale przed ostatnim siódmym wyścigiem ma on taką przewagę, że w ogóle nie musi stawać na starcie decydującego ślizgu. Do tego na dzisiaj przewidywany jest brak wiatru i ten ostatni bieg mistrzostw może w ogóle się nie odbyć.

Po zakończeniu Mistrzostw Świata będą rozegrane regaty Pucharu Ameryki.