Mistrzostwa Świata Europy w Klasie Monotyp XV

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #1906 przez Tomek Zakrzewski
Jurek,

dzięki za relację. Oczywiście gratulacje wszystkim polskim załogom. Widać, że postęp w wynikach jest. Oby tak dalej w przyszłym roku na Niegocinie!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #1905 przez JerzyNowakowski
Nowy post
Mistrzostwa Świata Europy i Puchar Bałtyku rozgrywane były w Szwecji w miejscowości Ostersund na jeziorze Storsion. Polskę reprezentowały 3 załogi P6 Jerzy Kulewicz, Mariusz Żarejko, P7 Robert Śliwiński i Peeter Sinivali i P10 Jerzy Nowakowski i Kazimierz Targoński
Bardzo długa i uciążliwa podróż 280km Polska 19 godzin prom i 650 km Szwecja w jedną stronę. P6 i P7 z powodu braku miejsc na promie popłynęli na około i mieli do przejechania 1100km w Szwecji. Nasze długie składy przewoźnik promowy traktuje cenowo podobnie jak tiry, nagroda miał być dobry lód i tygodniowe regaty, niestety nasz optymizm malał z każdym kolejnym dniem. Organizator – Flota Monotyp XV Rosja nie sprawdził dokładnie stanu lodu, który składał się w większości ze zmrożonego śniegolodu i przy dodatnich temperaturach zaczęły się problemy – dwa qudy z przyczepami pod wodą. Robert P7 swoim quadem z przyczepą na której były płozy żagle itd. dzięki dużej prędkości uniknął kąpieli i zatopienia sprzętu.
Regaty rozpoczęliśmy od MS w dobrych nastrojach spowodowanych dobrymi pozycjami w czasie biegu próbnego. Przy wietrze około 8 m/s P10, P7 latali w czołówce, jednak wiatr nasilił się do 23m/s i oczywiście odwołano wyścigi. Drugi dzień rozegraliśmy 3 wyścigi do Mistrzostw Świata, pierwszy wyścig P10 drugie miejsce, pP7 szósta pozycja a P7 wycofał się. |Do drugiego wyścigu przystąpiłem pełen optymizmu jednak bardzo zły start i w związku z tym ryzykowna taktyka przy próbach dogonienia czołówki spowodowała ukończenie wyścigu na 16 pozycji. P7 utrzymał szósta pozycję, P6 zakończył na dobrej ósmej pozycji. Trzeci bieg po jednym okrążeniu wiatr ucichł do 1-2 m/s większość monotypów nie mogła zjechać na dolny znak, było dużo pchania i czekania na jakiekolwiek podmuchy. Bardzo dobrze w tych warunkach pojechał P7 3 pozycja, P6 15 pozycja ja wycofałem się po drugim okrążeniu ponieważ mój sprzęt nie był dostosowany do tego typu wiatru i pchanie przez następne okrążenie uważałem za bezsensowne. Wiatr już się nie pojawił i regaty po wypadkach z lodem zostały zakończone. Nasz wyjazd potwierdził to iż sport bojerowy jest bardzo chimeryczny a natura potrafi wspólnie z organizatorem przygotować wiele niespodzianek.
Końcowe wyniki znajdują się pod linkiem www.monotype-xv.org/results/2014/World%2...ips%202014%201_3.pdf
Dobrą wiadomością jest to iż Polska w 2015 jest organizatorem Mistrzostwa Świata i Europy, wstępy termin to druga połowa lutego akwen Jezioro Niegocin.









Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Tomek Zakrzewski
Czas generowania strony: 0.056 s.