Drewniany maszt, jego okucia i prowadzenie fału

Więcej
3 lata 3 miesiąc temu #4240 przez gadcman
Cześć, w załączeniu zdjęcia rozwiązania na drewnianym maszcie.
Warto żeby przy śrubach przechodzących na wylot przez maszt, były też tuleje, żeby śruba nie ściskala drewna.
Co do zaczepu fału to powinien być przy topie masztu i będzie potrzebny ogranicznik na fale.
Chyba że masz bardzo sztywny maszt to nie poczujesz różnicy.

Jak będziesz miał pytania to dzwoń 889*974*135
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękowali: : matchbox

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 3 miesiąc temu #4239 przez matchbox
Nowy post
Hey,

Mam drewniany maszt, który muszę okuć i poprowadzić olinowanie stałe. Problem w tym, że nie posiadam detalicznych/szczegółowych rysunków ni zdjęć które pozwolą mi tego dokonać. Wiem, że wanty i sztag spotykają się w jednym punkcie ale jak dokładnie wygląda tam to mocowanie nie wiem - jeśli ktoś mógłby zrobić takie zdjęcie lub opisać jak to wygląda - będę wdzięczny.

Druga sprawa to fał i jego mocowanie. Mam poprowadzoną linkę stalową przez wygiętą rurkę na topie masztu. Gdy żagiel jest postawiony, haczyk do mocowania stalówki znajduje się na wysokości około 1m od pięty masztu. Czy to jest OK? Gdy maszt się wygnie to czy nie spowoduje to, że ten fał stanie się cięciwą łuku a żagiel opadnie?
Jak pisałem maszt jest drewniany a fał prowadzony jest na zewnątrz.

Wybaczcie pytania, które mogą się wydawać infantylne. Bojera (DN) ściągnąłem spod dachu hangaru gdzie leżał sobie z 20 lat. Nie mam nawet w okolicy drugiej jednostki gdzie mogę podejrzeć rozwiązania a mój sprzęt trochę zdekompletowany.

Pozdrawiam
Piotr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Tomek Zakrzewski
Czas generowania strony: 0.108 s.