Ugięcie bomu - fakty i mity

Więcej
10 lata 2 tygodni temu #1929 przez Maciej, P 247
O ugięciu bomu pisał też Czesław Marchaj. Ugięcie bomu w jego opinii jest parametrem, który należy uwzględniać. Jak każde drzewce charakteryzuje się pewną giętkością (czyt. pracą), i naiwnością byłoby ją ignorować.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • P338
  • Gość
  • Gość
10 lata 2 tygodni temu #1928 przez P338
Replied by P338 on topic Ugięcie bomu - fakty i mity
Hey,
po pierwsze chciałem bardzo podziękować Tomkowi za dzielenie się swoją pracą, jestem za to bardzo wdzięczny!! Jeśli chętniej wiele osób będzie się dzieliło takimi spostrzeżeniami tym lepiej dla wszystkich.

Ugięcie bomu - czy chodzi o to aby bom się nie giął? to jest pytanie, na które odpowiedzi będą podzielone. Ja chciałbym tylko opisać króciutko ten aspekt w kontekście projektowania żagla.

Uginający się bom w dół w sposób naturalny wypłaszacza żagiel "wyciągając" nadmiar materiału z żagla i wypłaszczając go. Ugięcie bomu jest przez nas antycypowane w kształcie liku dolnego, zarówno max strzałka jak i jego pozycja, i przez ostatnie dwa lata zmienialismy ten parametr parokrotnie aby zoptymalizowac do ugięcia bomu niemieckiego. Sądzę że złym zjawiskiem jest ugięcie boczne bomu. Ugięcie w dół jest dobrodziejstwem, które w projektowaniu wykorzystujemy.

Na marginesie: Pojawi się wkrótce na rynku nowy profil bomu, widziałem próbki. Jest to bardzo ciekawe i bardzo solidne i sztywne rozwiązanie. Od przyszłego sezonu będzie go można nabyć od Andrzeja Daleckiego, który zamówił własny ustnik.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 2 tygodni temu #1927 przez Tomek Zakrzewski
Nowy post
Słyszałem wiele dyskusji na temat sztywności profili na bom. Jestem posiadaczem dwóch najbardziej popularnych, używanych przynajmniej przez 3/4 bojerowej populacji.

Dzisiaj poddałem je testowi ugięcia i wyniki mocno mnie zdziwiły.

Pierwszt z nich to profil niemiecki, "trójkątny". Drugi to szwedzki, prostokątny.

Pomiar 1:
- ugięcie w płaszczyźnie pracy góra-dół
- obciążenie 75 kg
Wyniki:
- profil niemiecki 26mm
- profil szwedzki 21mm
Rożnica w sztywności bardzo duża, bo aż 5 mm czyli około 20%.

Pomiar 2:
- ugięcie na boki
- obciążenie 25 kg (tylko tyle z uwagi na fakt, że wytrzymałość profilu jest znacznie mniejsza, a poza tym pomiar tego ugięcia nie ma większego znaczenia)
Wyniki:
- profil niemiecki 22mm
- profil szwedzki 23mm
Wynik bardzo porównywalny.

Wnioski pozostawiam Wam.

Jeśli ktoś chciłby kupiś profil szwedzki to mam złą wiadomość. Ostatnia sztuka została sprzedana podczas MŚ w Estonii. Produkcja kolejnych profili nie jest przewidziana.
Za tę wiadomość podziękowali: : Grajek, P338

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Tomek Zakrzewski
Czas generowania strony: 0.072 s.